HOME PAGEHOME PAGEHOME PAGEENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Sobota 24.02.2024
DFS PÚČIK
Dětský FS PÚČIK
Kde nás najdete
Historie souboru
Repertoár souboru
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

Obec Prlov zřizuje Agroturistické centrum

Obec Prlov zřizuje Agroturistické centrum, nabídne i koně či rybaření
Příprava projektu pomohla vytvořit pracovní místa pro nezaměstnané
Obec Prlov na Vsetínsku dokončuje ojedinělý turistický projekt nazvaný Agroturistické centrum, který nabídne širokou škálu služeb milovníkům agroturistiky a lidových tradic. Obecní úřad vykoupil zchátralou usedlost U Húšťů, kterou proměnil v moderní rekreační statek s ubytováním až pro 20 lidí. Nyní dopracovává jeho napojení na doplňkové nabídky místních zemědělců a podnikatelů.
"Statek bude oficiálně otevřen v červnu 2010 po dokončení stodoly, v níž zřizujeme muzeum salašnictví. Chalupa s ubytováním je ale otevřená turistům k nocování i delšímu pobytu už nyní. Začali jsme tu také pořádat doplňkové akce. Pořádali jsme třeba soutěž v sečení trávy kosou nebo ovčácké slavnosti, kurzy výroby sýrů nebo barvení látek," uvedl starosta Prlova Ladislav Gargulák
Statek leží uprostřed přírody zcela stranou běžného ruchu na louce u lesa za chatovou osadou. "Přestavba usedlosti U Húšťů prozatím stála 6,5 milionů korun. Polovinu peněz vynaložila sama obec, zbytek se nám podařilo získat z dotací evropského projektu Leader," upřesnil Aleš Lahoda, manažer Mikroregionu Hornolidečsko, jehož je Prlov členem. "Už samotná výstavba statku byla pro obec velkým přínosem. Pomohla vytvořit pracovní místa pro obyvatele, kteří zůstali bez práce po rozpadu družstva."
Centrum tvoří tři budovy. Ve dvou z nich jsou zřízeny pokoje pro hosty. K dispozici je vlastní kuchyň i společenská místnost, která vznikla přebudováním bývalého chléva. Okolní pastviny obývá stádo ovcí a koz, na další stráni je k vidění pasoucí se skot a stádo koní. "Pokud budou chtít návštěvníci okusit venkovský život a například využít k přípravě jídla místní zdroje, mají příležitost - mohou si podojit kozy nebo si zkusit výrobu ovčích a kozích sýrů. Nabídneme i možnost vyzkoušet si chov domácího zvířectva. Děti jistě uvítají příležitost poznat zblízka domácí zvířata nebo vidět při práci pastevce s ovčáckými psy," doplnil starosta. Od příštího roku bude možné domluvit si v obci také vyjížďku v kočáře taženém koňmi, nebo si na koních vyjet do přírody, půjčit si horské kolo a zarybařit si.
Obecní úřad Prlov
foto z archivu Centrály cestovního ruchu Východní Moravy - statek s ubytováním
Obecní úřad Prlov
foto z archivu Centrály cestovního ruchu Východní Moravy - místní pastevec při práci
Obecní úřad Prlov
foto z archivu Centrály cestovního ruchu Východní Moravy
"V regionu nemáme klasická turistická lákadla typu hradů, zámků či poutních míst, proto jsme vsadili na krajinu - zážitkovou turistiku, pěknou přírodu a tradice, na které je kraj bohatý. Návštěvníci tu mohou příležitostně zažít i vyhlášené chodění čertů, Mikuláše, fašank a vodění medvěda... Poté, co na statku dobudujeme pec, budeme organizovat také ukázky pečení domácího chleba, nebo nabídneme možnost opékání berana na rožni nebo kotlíku či pořádání domácích zabijaček," dodal starosta.
"Agroturistické centrum představuje v rámci kraje ojedinělý projekt, tím spíš, že jeho provozovatelem je přímo obec. Právě nyní agroturistika nabývá na oblibě, obec se přesně trefila do poptávky. Centrum si jistě rychle najde početnou cílovou skupinu zájemců," uvedla ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.
Region Hornolidečsko se snaží budovat lákadla pro turisty také na dalších místech. "V každé obci nyní děláme dílčí projekty, které se nabídkou služeb pro turisty dobře doplňují. V Horní Lidči jsme dokončili sportovní a relaxační centrum, u Seninky vyrůstá rozhledna Vartovna, ve Valašské Senici rekonstruujeme bazén... Turisté tady najdou i jediné oficiální tábořiště v Beskydách - u Pulčínských skal a v zimě nabízíme šest menších lyžařských vleků," doplnil manažer Mikroregionu Hornolidečsko Aleš Lahoda.
Kontakt:
Ladislav Gargulák, starosta Prlova, tel. 571 456 137, 603 489 673, obecprlov@seznam.cz, www.obecprlov.cz
Aleš Lahoda, manažer Mikroregionu Hornolidečsko, tel. 571 447 945, mail.mashornolidecska.cz, www.mashornolidecska.cz
PhDr. Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s.,
tel. 577 043 900, 733 161 670, www.vychodni-morava.cz
Zaslala:
Martina Žáčková
Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s.
třída Tomáše Bati - areál Svit
budova 22
760 90 Zlín
www.vychodni-morava.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Obecní úřad Prlov

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 08.10.2009 v 22:55 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji