HOME PAGEHOME PAGEHOME PAGEENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Pondělí 02.10.2023
DFS PÚČIK
Dětský FS PÚČIK
Kde nás najdete
Historie souboru
Repertoár souboru
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

Setkání muzikantů v Bílých Karpatech navštívili hudebníci šesti rozdílných kultur

Tisková zpráva
Mezinárodní hudební a folklorní festival Setkání muzikantů v Bílých Karpatech
18. srpna 2008, Valašské Klobouky
SETKÁNÍ MUZIKANTŮ V BÍLÝCH KARPATECH NAVŠTÍVILI HUDEBNÍCI ŠESTI ROZDÍLNÝCH KULTUR
Valašští milovníci folklóru a lidové muziky se o víkendu od 15. do 17. srpna 2008 dočkali svého svátku. Již šestý ročník Mezinárodního hudebního a folklorního festivalu Setkání muzikantů v Bílých Karpatech totiž přivedl do Valašských Klobouk a Brumova - Bylnice na stovky muzikantů. Multižánrový festival sdružil představitele dechové hudby, country, jazzu, rocku, cimbálové i vážné hudby a nechyběla ani taneční a pěvecká vystoupení.
"Letošní ročník festivalu byl specifický tím, že se kvůli nepřízni počasí odehrával kompletně v kulturním domě, přesto neztratil punc výjimečnosti a skvělých hudebních zážitků," řekl o Setkání muzikantů Emil Zůbek, ředitel festivalu. Páteční program byl zahájen koncertem duchovní a vážné hudby v kostele Povýšení svatého Kříže. Návštěvníci se mohli zaposlouchat do tklivých tónů houslí, svižných klavírních skladeb, zpěvu i fanfár žesťových kvintetů.
Pozvání k muzikantskému setkání přijala řada dechových hudeb, například Boršičanka či Lidečanka, silné zastoupení měly slovenské kapely reprezentované Magurankou, Bučovankou nebo Bojnickou kapelou, slovenský folklór pak publiku představil soubor Žofia.
Bojnická kapel
Bojnická kapel
"Jako již tradičně jsme usilovali o návštěvu zahraničních hostů a jsme rádi, že do Valašských Klobouk přijeli vzácní hosté z Indie, Taiwanu a Běloruska. Jejich vystoupení oživila program svou barevností, temperamentem a typickými prvky zpěvu i tance těchto vzdálených kultur. Interpretovat zahraniční podání českých dechovek přijela kapela Torfgräber z Holandska," doplnil Zůbek.
Indický soubor
Indický soubor
Svitanok Bělorusko
Svitanok Bělorusko
Taiwanský folkórní soubor
Taiwanský folkórní soubor
Torfgräber Kapelle Holandsko
Torfgräber Kapelle Holandsko
Svérázně a ve valašském stylu se k výkonu funkce prezidenta festivalu postavil poslanec Josef Smýkal, když sobě i manželce pořídil vlastní lidové kroje, ve kterých pak absolvovali sobotní program. Jak sám uvedl, chtěl tímto gestem vyjádřit svou účast a opravdovou lásku k muzice i tomuto regionu.
Prezident festivalu Josef Smýkal s manželkou
Prezident festivalu Josef Smýkal s manželkou
K oslavě muzikantské pospolitosti napříč regiony, státy i kontinenty se přidaly také místní cimbálová muzika Píšťalenka a dechové hudby Dúbravanka a Valaška.
O prezentaci festivalu v lázeňském městě Luhačovicích se postarala holandská Torfgräber Kapelle a slovenský soubor Žofia.
Dúbravanka
Dúbravanka
Program Setkání muzikantů byl doplněn ochutnávkou moravských vín, při které se o dobrou náladu staralo trio cimbálových muzik Ječmínek, Slavičan a Cimbálová muzika Antonína Bařinky. Při příležitosti konání festivalu byly zahájeny také dvě výstavy výtvarných děl, a to batik Jiřího Ročáka a fotografií Antonína Kostky. Pro dějiny hudebního života Valašskokloboucka byl významným momentem křest knihy Valašské Klobouky, město hudby, jejímž autorem je kloboucký rodák Antonín Bařinka.
Pestrost kulturních zážitků od vážné po dechovou hudbu, od asijské exotiky po běloruský temperament činí ze Setkání muzikantů v Bílých Karpatech jeden z nejvýznamnějších festivalů pořádaných pod záštitou Folklorního sdružení České republiky.
Pro další informace, prosím, kontaktujte:

Emil Zůbek
Tel.: 577 320 579
Mobil: 602 716 738
E-mail: zubek.emil@dubrava.cz
Nivničanka
Nivničanka
Mužáci
Mužáci

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 18.08.2008 v 22:00 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji