HOME PAGEHOME PAGEHOME PAGEENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Pondělí 15.04.2024
DFS PÚČIK
Dětský FS PÚČIK
Kde nás najdete
Historie souboru
Repertoár souboru
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

XVII. ročník MDFF Štěpy

První červnový víkend patřilo Veselí nad Moravou tanci, zpěvu a hudbě a to hlavně lidové.
XVII. ročník Mezinárodního dětského folklorního festivalu Štěpy dokázal nabídnout krásu a bezprostřednost dětského projevu v tanci a zpěvu.
Mezinárodní dětský folklorní festival Štěpy
Již v pátek, při vystoupeních pro školy dokázaly soubory navodit báječnou atmosféru a zaujmout malé diváky, z nichž někteří měli možnost vyzkoušet si něco z umění vystupujících také na pódiu.

V sobotu dopoledne ulice města roztančily soubory svými reklamními vystoupeními a veřejnosti se před kulturním domem představili nejlepší zpěváčci z regionu. Tam také vznikla naprosto spontánní improvizovaná vystoupení, při kterých došlo k propojení vystupujících a diváků a to v momentě, kdy se diváci zapojili do tance s dětmi. Tato úžasná atmosféra a krása dětí, vháněla části publika, čechoameričanům, slzy štěstí do očí. To byl ovšem pro sobotu jen rozjezd a předznamenání pro odpolední program.

Tanec je mazec - to byl název programu, který beze zbytku charakterizoval to co se v Zámeckém parku dělo. Čtyři hodiny bez oddechu byli stovky dětí ve víru různých tanečních rytmů, soutěží a her. Atmosféra která je v dnešní době vidět již sporadicky. Tady se děti bavily a bavily se i navzájem. K dobré náladě určitě přispěl DJ Luděk, Dům dětí a mládeže Veselí a sponzoři (Bonduelle, Knorr a Nowaco), kteří pro soutěžící děti připravili spoustu dárečků.

Snad nejkrušnější chvíle připravilo organizátorům nedělní počasí. Od rána chvílemi zesilující a ustupující déšť přidával vrásek a šedin pořadatelům.

V 14:10 odvolávají organizátoři průvod. Na radnici, kde probíhá přijetí zástupců souborů a hostů panem starostou Ing. Jaroslavem Hanákem se sice všichni snaží navodit příjemnou atmosféru, ale napětí je cítit ze všech.

Ve 14:45 předstupuje programový ředitel pan Hauptmann, pro tu chvíli, kdy venku ještě pršelo s jednoznačným verdiktem. "Jdeme podpořit mladé tanečníky do parku!" Jak se nakonec ukázalo, bylo to rozhodnutí odvážné, ale správné, protože nejenže přestalo pršet, ale ještě i vysvitlo sluníčko.

Devět dětských souborů tak mohl převézt převozník, postava moderátora Tondy Doboša, přes Veselský přívoz na Štěpy. A bylo se na co dívat. Obě skupiny Štěpničky ukázaly, že mají našlápnuto k úrovni, kterou publikum zná z minulosti. Botík z Březolup zaujal dětským projevem, Důbravěnka z Dubňan dětskými hrami. Prácheňáček ze Strakonic přinesl barvitý a vtipný jihočeský folklor, doprovázený skvělou, typickou dudáckou muzikou. Děcka z Kunovic strhujícím precizním tanečním uměním, Turiec z Martina ze srdce prýštícím slovenským folklórem. Soubor Koleso z Ukrajiny nadchlo všechny úžasnou energií, tancem a projevem. Bouřlivým potleskem byla odměněna jejich česky zpívaná "Okolo Frýdku cestička..." Zdravec Bulharsko přidal pestrou kytici ztrhujících balkánských rytmů, které rozhýbali celé hlediště.

Závěrečná společná píseň: "Ve Veselů u přívozu, uvázali bílů kozu, ona dělá mé, mé, mé, převozníčku převez mě", již jen podtrhla krásnou atmosféru celého programu. Na pódiu plném dětí a vedoucích pak poděkoval všem a oficiálně ukončil Štěpy 2008 předseda FoS ČR pan Zdeněk Pšenica.

A tak jediný, kdo byl snad smutný, že nebyl na pódiu, byla Pavkovic bílá koza, která byla uvázaná u přívozu.
Statistika:
Vystupujících - více jak 400
Diváků - 700

Vystupující soubory:
Štěpnička II. Veselí n.M. ČR
Botík Březolupy ČR
Štěpnička I. Veselí n.M. ČR
Koleso Dněpropetrovsk Ukrajina
Dúbravěnka Dubňany ČR
Prácheňáček Strakonice ČR
Zdravec Ruse Bulharsko
Turiec Martin Slovensko
Děcka z Kunovic - Kunovice ČR

Marcel Řimák

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 11.06.2008 v 23:05 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji