HOME PAGEHOME PAGEHOME PAGEENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Neděle 14.04.2024
DFS PÚČIK
Dětský FS PÚČIK
Kde nás najdete
Historie souboru
Repertoár souboru
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

Hudební festival Setkání cimbálových muzik Valašského království a hostů

Pozvání do Frenštátu pod Radhoštěm
15. až 17. května 2008
Hudební festival "Setkání cimbálových muzik Valašského království a hostů" s mezinárodní účastí lidových hudeb valašské kultury Karpatského oblouku ze Slovenska, Polska, Těšínského Slezska a Valašska ve Frenštátě p.R. ve dnech 15., 16. a 17. května 2008.
Tradice hudebního festivalu byla založena v roce 2000, kdy se neformálně sešly cimbálové muziky z Valašska, aby se nejen poznaly, ale porovnaly i svou úroveň s ostatními a vzájemně se pobavily. V roce 2008 se tato akce jako hudební festival koná již po deváté. Setkají se zde dětské, ale i dospělé lidové muziky valašské kultury Karpatského oblouku ze Slovenska, Polska, Těšínského Slezska a Valašska.
Setkání cimbálových muzik Valašského království
Program :

Čtvrtek 15. května 2008 v 16.30 hod.

Otevření soutěžní výstavy dětských kreseb ve vestibulu Domu kultury. Výstava je tématicky zaměřená k hudebnímu festivalu. Nejlepší díla budou oceněna věcnými cenami.


Pátek 16. května 2008

14.30 hod. koncert orchestru I ZUŠ z Frenštátu p.R.

15.15 hod. vystoupení pěveckých sborů ZUŠ z Frenštátu p.R.

15.45 hod. vystoupení souboru Valášek MŠ Markova ulice

16.00 hod. pořad "Setkání dětských lidových muzik"

18.30 hod. pořad " O portášské slávě aneb Enem chlapci vesele" a souběžně v Domu kultury povedou odborný seminář pro dětské muziky
lektor Pavel Knapek a emeritní ředitel Valašského muzea z Rožnova p.R. PhDr. Jaroslav Štika, CsC )


V pořadu "Setkání dětských lidových muzik" vystoupí 13 dětských lidových muzik:
Bača z Valašského Meziříčí, Malý Jaloveček ze Vsetína, Satinka z Frýdlantu n.O., Malý Vsacánek ze Vsetína, Voděnka z Bystřice p.H., Strunečka ze Zlína, Strunka ze Zlína, Malý Sedmikvítek z Frenštátu p.R., Pramínky z Kopřivnice, Klobučánek z Valašských Klobouk, ZUŠ Bojkovice, Kopaničárek a Dětská ľudová hudba Kornička z Trenčína (SK).

Pořad "O portášské slávě aneb Enem chlapci vesele" přibližuje slávu valašských portášů i jejich protivníků - moravských zbojníků. Hlavní postavou pořadu je Ondra Králík, bývalý zbojník, dnes desátník zemského sboru portovních, který vzpomíná na své dětství i dávné zbojnické působení a také Janek....,Ondrův velký kamarád z dětství, později konkurent v boji o přízeň cérek a nakonec také soupeř, zbojník, kterého Ondra coby portáš zatkne...

Autoři pořadu - Tomáš Gross a Daniel Drápala, průvodní slovo František Segrado, režie Tomáš Gross. Účinkují VSPT Radhošť a Malý Radhošť z Rožnova p.R., Cimbálová muzika a tanečníci souboru Soláň a Valašský sbor portášský.


Sobota 17. května 2008

9.30 hod. přijetí účinkujících a hostů u starosty města

10.00 hod. koncert dechové hudby Javořinka z Lichnova

11.00 hod. koncert orchestru II ZUŠ z Frenštátu p.R.

13.00 hod. zahájení hudebního festivalu s vystoupením hostů a J. Šulákové

13.30 hod. pořad "Setkání cimbálových muzik Valašského království a hostů"

16.30 hod. pořad "Vystoupení zahraničních účastníků"

18.30 hod. vystoupení orchestru Armády ČR Ondráš z Brna a jeho sólistů
Tradičním programem je pořad "Setkání cimbálových muzik Valašského království a hostů", kde vystoupí lidové hudby z Valašska - Sedmikvítek z Frenštátu p.R., Jadernica z Valašského Meziříčí, Jaloveček z Hovězí, CM Jiřího Nechanického ze Vsetína, Klobučan z Valašských Klobouk, CM Milana Holuba z Frenštátu p.R., Cimbálová a gajdošská muzika Josefa Černíka ze Zlína a jako host lidová hudba Mionší z Dolní Lomné. Diváci zde budou mít možnost posoudit současný zajímavý repertoár těchto muzik. Pořad slovem doprovází moderátorka Dagmar Misařová z Českého rozhlasu v Ostravě.

Pořad "Vystoupení zahraničních účastníků" zahájí troubením na Valašské trúby lidové hudby ze Slovenska Kysučan z Čadce a Gernátovci z Turzovky, dále vystoupí lidové hudby z Polska Jetelinka z Jaworzynki a Koniaków z Koniakówa a slovenská cimbálová muzika Považan z Považské Bystrice. Diváci budou mít možnost v nevšedním programu posoudit velmi zajímavé rozdílnosti i některé společné znaky valašské kultury Karpatského oblouku. Pořad slovem doprovází moderátor Tomáš Gross.

Závěr veřejného vystoupení provede známý a u veřejnosti velmi oblíbený vojenský soubor Armády ČR Ondráš z Brna se svými sólisty Janem Gajdou ze Strážnice, Lubošem Holým z Brna a Veronikou Malatincovou. Vystoupení tohoto orchestru je pro diváky vždy velkým zážitkem. Pořad slovem doprovází moderátor Tomáš Gross z Rožnova p.R.
Cílem hudebního festivalu je seznamovat širokou veřejnost s bohatou tradicí a tvůrčí činností lidových muzik Valašska a zároveň regionů svázaných s valašskou kulturou Karpatského oblouku a hostujících muzik. Naším cílem je podpora rozvoje dětských lidových hudeb a péče o jejich odborný růst, propagace lidové kultury a její zachování pro budoucnost. Hovoří o tom i prohlášení vlády o podpoře lidové kultury a vkladu naší svébytné kultury do společného bohatství Evropské unie s cílem udržet národní kulturní poklad pro budoucnost.

Náš hudební festival se právě snaží tuto kontinuitu jedinečných a bohatých tradic udržovat a propagovat i rozvoj lidových tradic trojmezí Polska, Slovenska a České republiky. Dokládá to vždy i účast představitelů našeho politického a kulturního života. Záštitu nad naším hudebním festivalem převzali pan Ladislav Šincl, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, paní Eva Bartoňová, 1. náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR, pan Petr Adamec, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a pan Stanislav Hrabovský, starosta města Frenštát p.R. Tradičně se zahájení zúčastní i Královna matka Valašského království Jarmila Šuláková a další významní hosté.

Režii celého programu hudebního festivalu zajišťuje
Ing. Radomír Golas, ředitel hudebního festivalu.
Kontaktní adresa: Školská 1362, 744 01 Frenštát p.R., tel. 556-836095,
e-mail: radomir.golas@centrum.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.05.2008 v 23:33 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji