HOME PAGEHOME PAGEHOME PAGEENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Pondělí 15.07.2024
DFS PÚČIK
Dětský FS PÚČIK
Kde nás najdete
Historie souboru
Repertoár souboru
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

Svátek ranního rozbřesku - Kosecké písně [ Lidové tradice ]

Svátek ranního rozbřesku - Kosecké písně
Svátek ranního rozbřesku - Kosecké písně

Poslední neděli mája ve velmi časných ranních hodinách můžete obvykle na zámku Buchlovice navštívit výjimečnou akci.
Za starých časů se muži každoročně na konci května sebrali a odešli i na delší čas ze svých domovů, aby sklidili úrodu z luk a pastvin. Sekáči na loukách přespávali a sekli louky za ranní rosy, kdy je tráva ještě křehká. Proto se v tak brzkých ranních hodinách, o půlpáté ráno otevřou brány buchlovského zámeckého parku a přivítají další setkání mužských pěveckých folklorních sborů u příležitosti Písní koseckých.
Mužské sbory se na Moravském Slovácku setkávají již velmi dlouho a z této tradice, pravděpodobně při skleničce vína vznikl u tehdejších elévů mužského zpívání - Folklorního studia Buchlovice bujarý nápad - sejděme se tak, jak se chodívalo dřív na lúky, brzo ráno s kosama přes rameno a poďme séct - u teho se také zpívávalo. Myšlenka byla na světě - přesvědčit chlapy z ostatních mužských sborů nebylo tak těžké, jak jsme si původně mysleli. A tak to začalo. Nejdříve s troškou nedůvěry - kdo na zpívání dostane diváky tak brzy ráno ... co když bude pršet atd. Po závěrečném zpívání s nadšením - krásné setkání, příští rok zase. A co nás všechny do Buchlovic na Kosecké vždycky každý rok vrací - čistý vjem ranního rozbřesku se zpěvem ptáků, vůně louky, zvuk nakouvání kos a potom, když sekáči nastoupí - rytmus sečení, nenapodobitelná vůně pokosené louky a všech padlých květů srovnaných v pokosech. Ale především je to setkání lidí - kamarádů, zpěváků, fandů a všech, kteří mají rádi zpívání a krásu a dokáží pro ni něco udělat - když slyšíte sílu zpěvu stohlasého mužského sboru a ochutnáte vínko z některého sotůrku, jistě dáte za pravdu. Diváků bývá také plno i těm je třeba děkovat.
K dokreslení atmosféry tohoto dne v mnohém přispívají i naše krásná děvčata, ty mají na starost občerstvení pracujících sekáčů - o půl sedmé přijedou s koňským povozem a přivezou snídani - škvařežinu z vajíček a špeku a kyšku (tradiční jídlo našich dědů, kteří trávili na loukách i týdny). Děvčata musí posečené pokosy rozhodit, aby dobře usychaly a taky se dají slyšet písničkou. Nejlepší sekáči, kterým zůstává dostatek sil a sebevědomí, ti si to po snídani rozdají v neformální soutěži o nejlepšího sekáče Slovácka - kromě rychlosti a kvality sečení se hodnotí i umělecký dojem a krojová ustrojenost. Musím říct, že vítězem je každý. Program je rozšířen i o ženskou sekci této soutěže. Koho můžete slyšet? Mužské sbory z celé Moravy a taky domácí z Buchlovic. Přijedou i sekáči z Čech - od Plzně a Pardubic a taky ženské z Polešovic - zvané poprávu Drmolice. Musíte si ale přivstat, aby jste nezameškali nic z programu a všechny stačili obejít.

Orientační program a časový sled :
4:30 - 4:45 zahájení
4:45 - 5:00 představení sekáčů a sborů
5:00 - 6:30 odchod na lůky - sečení
6:30 - 7:30 snídaně na lůkách - kyška, škvařežina
7:30 - 9:00 soutěž o nejlepšího sekáče
9:00 - 10:00 Dosékání, prozpěvování


A potom, když si odpočinete v čerstvě posečené trávě a nebudete mít mysl zcela zaplněnou myšlenkami na prožité chvíle, můžete vstát a jít si prohlédnout překrásný Buchlovský zámek, či si udělat pěší výlet na hrdý hrad Buchlov nebo na vzdálenější památný Velehrad. Když zůstanete ležet v trávě, nemusíte litovat, určitě přijedete příště zase.
Nashledanou v Buchlovicích se těší
Folklorní studio Buchlovice

Kontakt: ing. Pavel Dvořan
Tel: 572595123 zam
572595890 dom
721337833
E - mail: vystavba@buchlovice.cz
Folklorní studio Buchlovice

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.fos.cz

Typ záznamu: Lidové tradice
AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 22.05.2006 v 22:17 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji