HOME PAGEHOME PAGEHOME PAGEENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Pondělí 22.07.2024
DFS PÚČIK
Dětský FS PÚČIK
Kde nás najdete
Historie souboru
Repertoár souboru
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

Letěla husička ... (CD) [ Propagační materiál ]

Název CD: Letěla husička ...
Muzika: Jiří Ica Pospíšil
Město nebo obec: Praha
Cena: 230 Kč
Obsah:
Letěla husička - A já sám, vždycky sám - Koupím já si koně vraný - V tom třeboňským zámku - Horo, horo, vysoká jsi - Proto jsem se na vojnu dal - Protivínskej zámek mezi horama - Stojím pod okny celý promoklý - Na třeboňský hrázi - Co jsou se mě nahledali - Tamhle u Dunaje šaty perou - Když jsme na vrané koně sedali - Hájku, hájku, hájku, háječku zelený - Sluníčko za hory zachází - Čí jsou to koníčky - Naše Káča něco má - Nade mlejnem, pode mlejnem - Otčenáš - Lístečku dubový - U kláštera pole - Pivíčko jak višně - Když jsme jeli přes Račice - Ančičko z Tejna, nechoď do mlejna - Jel sedlák do mlejna - Kdo se to prochází po tej panskej hrázi - Ta naše láska bejvala hezká - Já jsem forman, to já dobře vím
Info:
... potkáte ho v pražském Klubu folkloru, na Mezinárodním dudáckém festivalu ve Strakonicích, v zákulisí strážnických slavností a všude tam, kde jde o poctivou lidovou muziku. Představuje universální typ interpreta. Je stejně dobrý zpěvák jako tanečník a uplatňuje se i jako instrumentalista a upravovatel lidových písní. Jeho pěvecký projev charakterizuje vysoký tenor znějící rovnoměrně v celém rozsahu, cit pro taneční rytmus a přirozená dikce. K tomu přistupuje ještě kus chlapské nátury, které je právě v nejpopulárnějších žánrech jako šafránu.
Jiří Pospíšil (1927), v roce 1947 spoluzakladatel Souboru Jasefa Vycpálka, v r.1967 spoluzakladatel souboru Chorea bohemica; od r.1982 převzal dřívější Malou muziku souboru Chorea bohemica, kteru dnes vede jako Malou českou muziku Jiřího Pospíšila. Zpěvák, hudebník, tanečník, folklórní publicista.
"Když mě Jaroslav Krček poprvé slyšel, to už jsem na veřejnosti zpíval víc než deset let, protože Vycpálkův soubor vznikl v roce 1947 a u toho jsem byl coby dvacetiletý studentík. Znám mnoho písní ze všech koutů naší země. Myslím (nevedu si záznamy), že na spočítání mých rozhlasových, gramofonových a jiných nahrávek by nestačilo ani desetkrát deset prstů možná dvou, tří lidí. Do jednoho 60 minutového CD nebo kazety se jich vejde nanejvýš tak tři desítky. Kterým dát přednost? Něco dávného z Vycpálkovců, něco ze "zlatého" období Chorey bohemiky (asi tak před 20-25 léty), něco z Malé muziky Českého rozhlasu v Plzni a jeho Plzeňského lidového souboru. A samozřejmě něco ze současného repertoáru Malé české muziky Jiřího Pospíšila, kterou 15 let vedu a která byla jako krčkovská Malá muzika u zrodu souboru Chorea bohemica - jde většinou o živé snímky z veřejných koncertů. Zpívám, hraju na basu, trochu tancuju, připravuju nové písničky a programy, aby měla co hrát kapela, s kterou jsme v posledních letech vydali čtyři CD a kazety.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.fos.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 372 org. 24, 03.05.2004 v 14:16 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji