HOME PAGE HOME PAGE HOME PAGE ENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Pondělí 27.03.2023
DFS PÚČIK
Dětský FS PÚČIK
Kde nás najdete
Historie souboru
Repertoár souboru
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

CD Hrajte mě husličky

Po téměř deseti letech činnosti se v Kyjovánku rozhodli zúročit práci malých muzikantů i vedoucích a natočili CD "Hrajte ně husličky".
Jedná se o první nosič dětské cimbálky na kyjovsku. Poslechnout si z něj můžete skladby převážně z domácího regionu, Kyjovského Dolňácka, s úpravami vedoucích muziky Vladimíra Sedláčka, Hany Vašulkové, a také bývalého primáše BROLNu pana Radoslava Zapletala, který se souborem již několik let spolupracuje. Zvláště jeho úpravy velmi nápaditě dokreslují choreografii hravých tanečních pásem souboru. To jistě mohli potvrdit návštěvníci slavnostního koncertu 15.března v Kyjově, kde Kyjovánek své CD představil.
obal CD
obal CD
CD se nahrávalo ve studiu ZUŠ Veselí nad Moravou po tři víkendy v době od června do října 2007, zvuk správně namixoval Stanislav Valášek, s obalem se vyhrála Lenka Gajdová. Finančně celý projekt podpořili

Jihomoravský kraj

Město Kyjov

KLEMPOK KALETA, s.r.o., Sobůlky

TECH TRADE, s.r.o., Hodonín

ESD Osvětimany, s.r.o.
Kořeny Kyjovánku sahají asi do roku 1976, v 80. letech měl až 6 skupin dětí různého věku. V současné době v Kyjově pracují dva na sobě nezávislé soubory s názvem Kyjovánek. Naše skupina (někdy označována Kyjovánek I), pod vedením Hany Vašulkové, pracuje od roku 1998. Dnes zde hraje, tančí a zpívá přes třicet dětí ve věku od devíti do patnácti let. V roce 2007 s námi začínají pracovat děti předškolního věku, které se lidovým hrám, písním a rytmice učí od svých starších kamarádů.

Ve svých pásmech zpracováváme lidové zvyky, tance a říkadla převážně z Kyjovského Dolňácka. Součástí souboru je dětská cimbálová muzika.
Cimbálová muzika Kyjovánku je složena z řad tanečníků a vznikala postupně: před devíti lety děcka tří až pětiletá se začala učit prvním slováckým písničkám, rytmizovat říkadla a také zvládat první taneční krůčky. Protože se lépe tančí při muzice, začali někteří z nich navštěvovat ZUŠ, a hned jak zvládaly první tóny, doprovázely samy sebe. Původní doprovod - harmoniku - doplnili malí houslisti, brzy se přidaly flétny a nakonec cimbál, kontrabas a klarinet... Dodnes jsou muzikanti současně i tanečníky. V současné době hraje v muzice až třináct muzikantů ve věku od desíti do čtrnácti let.
CD "Hrajte ně husličky" si můžete zakoupit v Informačním centru v Kyjově a můžete si jej objednat na stránkách souboru www.kyjovanek.eu, kde uvidíte i další informace o souboru, fotky, akce, můžete si poslechnout ukázky z CD, případně zveřejnit svůj názor na CD v diskuzi.

Kontakt:
František Vašulka
KYJOVÁNEK - dětský národopisný soubor
Čelakovského 371, 697 01 KYJOV
Tel. 724 292800
e-mail: kyjovanek@seznam.cz

CD
CD
koncert 15.3.2008
koncert 15.3.2008
Zveřejněno 31.03.2008 v 00:56 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji